Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Utrata wartości obligacji wskutek załamania rynku

05 maja 2021 | Rachunkowość | Hubert Śniatała

Pomimo istniejących ryzyk towarzyszących inwestycjom w obligacje, ze względu na stopy procentowe utrzymujące się na historycznie najniższych poziomach, cieszą się one coraz większą popularnością wśród inwestorów indywidualnych. Decydują się na nie także przedsiębiorstwa szukające alternatywy dla lokat.

Obligacje to rodzaj papierów wartościowych dłużnych, który emitowany jest w seriach i w ramach którego emitent zadłuża się wobec drugiej strony. Ich nabywcą jest obligatariusz i to on pożycza pieniądze emitentowi. Może liczyć na to, że emitent spełni wobec niego określone świadczenie wskazane w dokumencie. Charakterystyka tych papierów wartościowych sprawia, że należy je zaliczyć do dłużnych instrumentów finansowych.

Obligacje są emitowane przez ofertę publiczną lub ofertę indywidualną. Emisja odbywa się na podstawie przepisów ustawy o obligacjach i pozwala na zgromadzenie środków finansowych stosunkowo niskim kosztem. Obrót obligacjami korporacyjnymi odbywa się w Polsce na GPW w Warszawie.

Uwaga!

Zawsze należy pamiętać, że im więcej możesz zarobić na danej inwestycji, tym zazwyczaj większe ryzyko ponosisz.

Rodzaje

Ze względu na podmiot dokonujący emisji wyróżnić można: obligacje skarbowe, obligacje komunalne (województwa, gminy, miasta), obligacje korporacyjne (przedsiębiorstw). Ryzyko jest największe w przypadku obligacji emitowanych przez przedsiębiorstwa, jednak są one w stanie zapewnić największe zyski. Z uwagi na okres trwania inwestycji wyróżnia się obligacje krótko-, średnio- i długoterminowe.

Ryzyko inwestycji w takie papiery wartościowe jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 11953

Wydanie: 11953

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament