Poprawiony projekt taryfy albo odwołanie
Organy wyznaczają termin na poprawienie projektu taryfy w bardzo różnej długości, najczęściej jest to 30 dni, jednakże nie jest to regułą.
Dla przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych rozpoczął się właśnie nowy okres taryfowy; większość z nich spełniła już swój obowiązek polegający na przekazaniu wniosku o zatwierdzenie taryfy do organów regulacyjnych i obecnie toczą się postępowania o zatwierdzenie taryf przed właściwymi dyrektorami regionalnych zarządów gospodarki wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Część z nich już zakończyła się wydaniem przez organ decyzji, pozostałe powinny zakończyć się w najbliższym czasie. Jak wskazują dotychczasowe doświadczenia, w wielu z tych postępowań organ wyda decyzję odmawiającą zatwierdzenia taryfy. Jakie są możliwe, zgodne z prawem, reakcje na taką decyzję? Jakie narzędzia umożliwiają skuteczne zakwestionowanie tego aktu administracyjnego?
Postępowanie taryfowe
Organ regulacyjny w terminie 45 dni od dnia otrzymania wniosku o zatwierdzenie taryfy:
1) ocenia projekt taryfy oraz uzasadnienie pod względem zgodności z:
a) przepisami ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (DzU z 2020 r. poz. 2028),
b) przepisami ustawy z 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne (DzU z 2020 r. poz. 310);
2) analizuje zmiany warunków ekonomicznych wykonywania przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne działalności gospodarczej, w tym marżę zysku, oraz weryfikuje koszty związane ze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta