Firmy nie nadążają z produkcją
Przedsiębiorstwa przemysłowe zgłaszają bezprecedensowe problemy z dostawami komponentów. Produkcji to nie zatrzyma, ale podbije inflację. Do szybkiego wzrostu cen usług dojdzie jeszcze wzrost cen towarów.
Niedobór niektórych komponentów, opóźnienia w ich dostawach, braki kadrowe oraz drożejące surowce skłaniają polskie firmy przemysłowe do podwyższania cen. Problemy nie paraliżują jednak na razie produkcji, która stale rośnie.
Taki obraz sytuacji maluje PMI, wskaźnik koniunktury bazujący na ankiecie wśród menedżerów logistyki przedsiębiorstw. W kwietniu, jak podała we wtorek firma IHS Markit, indeks spadł do 53,7 pkt z najwyższego od początku 2018 r. poziomu 54,3 pkt w marcu. Ankietowani przez „Parkiet" ekonomiści przeciętnie spodziewali się zwyżki PMI do 55 pkt.
Kwietniowy odczyt PMI nie jest jednak jednoznacznie rozczarowujący. Każdy wynik powyżej 50 pkt oznacza teoretycznie, że w odczuciu ankietowanych menedżerów logistyki sytuacja w przemyśle przetwórczym poprawia się w ujęciu miesiąc do miesiąca. Dystans od tej granicy można interpretować jako miarę tempa tej poprawy. W tym świetle w kwietniu polski przemysł rozwijał się – nie licząc marca – najszybciej od niemal trzech...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta