Izolacja postpenalna: potrzeba pilnych zmian
Ostatnia nowelizacja przepisów ma być reakcją na brak miejsc w ośrodku w Gostyninie. Tyle że to tylko kroplówka na problemy, które już dawno zostały zidentyfikowane, a ustawodawca – z nieznanych powodów – pominął je.
Nowelizacja ustawy dotyczącej izolacji postpenalnej to bez wątpienia długo wyczekiwane działanie. Aktualna treść nowelizacji nie odpowiada jednak potrzebom zmian. Te powinny być bez wątpienia kompleksowe.
Ustawa z 22 listopada 2013 r. o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób ukształtowała w Polsce środki, które można zastosować wobec osób, które odbyły w pełni karę pozbawienia wolności. Jeżeli sąd uzna, że osoba stwarza wysokie zagrożenie dla społeczeństwa, może orzec nadzór prewencyjny. W przypadku opinii o bardzo wysokim zagrożeniu dla społeczeństwa sąd może bezterminowo pozbawić wolności, umieszczając w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym (KOZZD) – podmiocie leczniczym, prowadzącym terapię zaburzeń psychicznych w postaci upośledzenia umysłowego, zaburzeń osobowości lub zaburzeń preferencji seksualnych.
Jeszcze więcej osób
9 kwietnia 2021 r. do Sejmu wpłynął poselski projekt nowelizujący ustawę z 22 listopada 2013 r. (druk sejmowy nr 1071). Jak można przeczytać na stronie Sejmu, projekt dotyczy wprowadzenia rozwiązań prawnych umożliwiających zapewnienie przyjęć osób stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób do ośrodka w Gostyninie.
Warto zwrócić uwagę, że do tej pory ustawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta