Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zaksięgować patenty

05 maja 2021 | Rachunkowość | Marek Barowicz

Prawa do patentów mogą stanowić przedmiot obrotu gospodarczego. Ich nabycie należy odpowiednio rozliczyć i ująć w księgach rachunkowych.

 

Zgodnie z art. 63 ust. 1 prawa własności przemysłowej, patent zapewnia prawo wyłącznego korzystania z wynalazku w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Polski. Patenty są udzielane – bez względu na dziedzinę techniki – na wynalazki, które są nowe, posiadają poziom wynalazczy i nadają się do przemysłowego stosowania. Udzielone patenty podlegają wpisowi do rejestru patentowego. Urząd patentowy pobiera opłaty jednorazowe oraz opłaty okresowe w związku z ochroną wynalazków objętych patentem.

Zakup licencji

Nabyte prawa do patentów jako prawa majątkowe zaliczane są – obok praw do wynalazków, autorskich praw majątkowych (czyli przysługującego twórcy wyłącznego prawa do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu; art. 17 i art. 79 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych),praw pokrewnych (czyli prawa do artystycznych wykonań, fono- i wideogramów, prawa do nadań programów oraz prawa do pierwszych wydań; art. 85, art. 94, art. 97 i art. 991 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych), licencji (czyli umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych lub umowy o korzystanie z utworu, obejmującej pola eksploatacji wyraźnie w niej wymienione; w umowie licencyjnej można ograniczyć korzystanie z wynalazku – licencja ograniczona)....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11953

Wydanie: 11953

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament