Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus nie wezwie podatnika mailem

24 maja 2021 | Podatki i księgowość | Władysław Varga Łukasz Tarski

Wysłanie przez skarbówkę pisma procesowego na skrzynkę mailową nie może być uznane za doręczenie w formie elektronicznej, a jakakolwiek zgoda adresata w tym zakresie pozostaje bez znaczenia.

Z uwagi na postępującą cyfryzację w wielu dziedzinach życia, elektroniczna forma komunikacji pomiędzy podatnikiem a organem podatkowym zyskuje coraz większą popularność. Zasadniczo jest ona bowiem szybsza i wygodniejsza od tradycyjnej formy doręczeń papierowych, co sprawia, że w ostatnim czasie taka forma kontaktu jest często stosowana przez organy podatkowe, głównie w toku postępowań odformalizowanych, takich jak np. czynności sprawdzające. W tym miejscu pojawia się jednak pytanie, czy wszystkie formy komunikacji elektronicznej są dopuszczalne, a w szczególności, czy wezwania wysyłane przez organ podatkowy na skrzynkę mailową podatnika można uznać za skutecznie doręczone, a tym samym wiążące adresata.

Dwie podstawowe formy

Ordynacja podatkowa (dalej: o.p.) w art. 144 § 1 przewiduje dwie podstawowe formy doręczenia:

∑ za pośrednictwem poczty polskiej lub pracowników organu podatkowego (ewentualnie innego upoważnionego organu) – za pokwitowaniem,

∑ elektronicznie – za urzędowym poświadczeniem odbioru.

Dalej, w myśl § 2 cyt. regulacji, w przypadku doręczeń realizowanych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, doręczenie następuje przez portal podatkowy w zakresie wynikającym z odrębnych przepisów lub przez elektroniczną skrzynkę podawczą (platforma ePUAP).

W celu uruchomienia procedury doręczeń...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11969

Wydanie: 11969

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament