Przedstawiciele handlowi sporo zyskają na pracy zdalnej
Nieprecyzyjna nowelizacja kodeksu pracy może kosztować wiele firm setki tysięcy złotych rocznie.
Po tym jak Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przedstawiło projekt nowelizacji kodeksu pracy, wprowadzający na stałe regulacje o pracy zdalnej, okazało się, że te przepisy mogą objąć także pracowników, których chyba nie powinny dotyczyć: setki tysięcy przedstawicieli handlowych i innych pracowników mobilnych wykonujących swe obowiązki poza zakładem pracodawcy, często z wykorzystaniem zaawansowanych systemów elektronicznych.
Koszt dla pracodawców
– Kwestia pracowników mobilnych może być problematyczna z perspektywy aktualnej treści projektu noweli wprowadzającego pracę zdalną do kodeksu pracy. Definicja stanowi, że praca zdalna jest całkowicie lub częściowo wykonywana w miejscu wskazanym przez pracownika, w tym w miejscu zamieszkania – mówi Adrian Prusik, radca prawny w kancelarii Wojewódka i Wspólnicy, ekspert ds. prawa pracy Pracodawców RP. – W praktyce przedstawiciele handlowi często świadczą pracę w terenie, ale częściowo wykonują ją też z domu. Przygotowują raporty i sprawozdania z tzw. trasówek,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta