Małopolska Jana Pawła II
To niezwykła wiadomość dla wszystkich Małopolan! Dzięki staraniom metropolity krakowskiego i władz województwa małopolskiego zgodnie z decyzją Stolicy Apostolskiej święty Jan Paweł II jesienią 2020 roku został ogłoszony patronem Małopolski! MATERIAŁ PRZYGOTOWANY PRZEZ URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO
Taka decyzja to potwierdzenie silnych związków, jakie do końca życia łączyły papieża Polaka z Małopolską i jej mieszkańcami. Z miejscem, w którym kształtowała się jego osobowość, życiowa postawa, a szczególnie szacunek do każdego człowieka.
Kiedy 18 maja 1920 roku w małopolskich Wadowicach rodzi się syn Karola seniora i Emilii Wojtyłów, nikt nie jest w stanie przewidzieć, że to małe dziecko jako dorosły człowiek stanie się najwybitniejszym Małopolaninem, który odmieni losy świata, a szczególnie Polski i całej Europy Środkowo-Wschodniej.
W swoim życiu przechodzi wiele tragedii. Kiedy ma zaledwie dziewięć lat, umiera jego matka. Trzy lata później jego starszy brat – lekarz, który zaraził się szkarlatyną od swojego pacjenta. W 1941 roku odchodzi jego ojciec. Jest wojna. Jako 21-latek zostaje sam, bez najbliższej rodziny, której tak bardzo potrzebuje każdy człowiek. Bez wątpienia te tragedie zaważyły na życiu młodego Karola. Jeszcze przed wybuchem wojny chce studiować polonistykę, fascynuje się teatrem, ale ostatecznie wybiera naukę w podziemnym seminarium duchownym.
To przełomowy moment w jego życiu, bo po 36 latach od tego wyboru – 16 października 1978 roku – na konklawe w Watykanie kardynałowie wybierają na następcę świętego Piotra nie kogo innego jak Karola Wojtyłę – skromnego kardynała z Polski!
Małopolska zyskała swojego patrona w czasie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta