Niełatwo ustalić czy obiekt budowlany jest budowlą
Przedsiębiorcy zobowiązani są zgłaszać gminnym organom budowle związane z działalnością gospodarczą. Nie lada wyzwaniem jest jednak ustalenie czy dany obiekt jest budowlą w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
Podatnicy zobowiązani są samodzielnie zgłosić budowle i budynki do opodatkowania. Prawo budowlane definiuje budowle dość mgliście. Ponadto, nie każda budowla w rozumieniu prawa budowlanego może być uznana za przedmiot opodatkowania. To sprawia, że sprawa komplikuje się podwójnie. Dlatego celem tego artykuły jest próba ułatwienia karkołomnego zadania, jakim jest kwalifikacja obiektów do kategorii budowli podlegających opodatkowaniu.
Definicja, która niewiele wyjaśnia
Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: u.p.o.l.) definiuje budowlę jako: obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. Wynika z tego, że u.p.o.l. do budowli zalicza dwie zupełnie odmienne kategorie przedmiotów:
1) budowle – będące obiektami budowlanymi;
2) urządzenia budowlane – nieposiadające statusu obiektu budowlanego.
W ten sposób ustawodawca w jednej kategorii przedmiotów opodatkowania łączy pojęcia odmienne według prawa budowlanego. To dodatkowa zaciemnia i tak bardzo rozmyty obraz budowli w podatku od nieruchomości.
Odesłanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta