Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brak definicji utrudnia rozliczenie subwencji

27 maja 2021 | Kadry i Płace | Robert Drożdż Anna Czarny Tomasz Czapczyński

Wobec braku jednoznacznego stanowiska odnośnie zdefiniowania średniego zatrudnienia na potrzeby rozliczenia z Polskim Funduszem Rozwoju, należy przyjąć najbezpieczniejszą metodę jego wyliczenia.

31 lipca 2020 r. upłynął termin składania wniosków o przyznanie subwencji finansowej w ramach programu Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju przeznaczonego dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Przedsiębiorcy, którzy skorzystali z tego wsparcia, rozpoczną spłacanie 24 rat uzyskanej pomocy finansowej trzynastego miesiąca kalendarzowego, licząc od pierwszego pełnego miesiąca kalendarzowego po dniu, w którym udzielono im subwencji.

W umowach zawartych z PFR widnieje jednak zapis o możliwości umorzenia subwencji do 25 proc. łącznej otrzymanej kwoty. Możliwość ta regulowana jest spełnieniem następującego warunku – w przypadku małego lub średniego przedsiębiorcy należy utrzymać średnią liczbę pracowników (średnie zatrudnienie) w okresie 12 pełnych miesięcy kalendarzowych od końca miesiąca kalendarzowego poprzedzającego datę zawarcia umowy, w stosunku do średniego stanu zatrudnienia w 2019 r. Pojawia się więc pytanie – jak należy obliczyć średnie zatrudnienie w przedsiębiorstwie? Dodać przy tym trzeba, że czym innym jest średnie zatrudnienie liczone na potrzeby uzyskania, a czym innym na potrzeby jego zwrotu.

Średnie zatrudnienie – brak uregulowania prawnego

Regulacja umowy PFR częściowe umorzenie subwencji uzależnia od stanu utrzymania zatrudnienia, wskazując jako sposób jego obliczenia poniższy wzór:

stosunek zatrudnienia =...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11972

Wydanie: 11972

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Nieprzypisane

Zamów abonament