Wykrzyczeć niezgodę na zapaść opieki
Prawa pacjentów psychiatrycznych nie są realizowane. Mamy do czynienia z dyskryminacją prowadzącą do wykluczenia społecznego osób w kryzysie.
Trzeci Kongres Zdrowia Psychicznego z 7 czerwca 2021 r. przypomniał, że zdrowie psychiczne jest fundamentalnym dobrem osobistym człowieka, którego ochrona jest obowiązkiem państwa. Proponowane w ostatnich latach przez władze reformy miały zapewnić transformację systemu ochrony zdrowia psychicznego w kierunku trójpoziomowego systemu środowiskowej opieki dla dzieci i młodzieży oraz rozwoju środowiskowej opieki dla dorosłych. Do znaczącej poprawy ma doprowadzić Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2017-2022.
Po ponad czterech latach funkcjonowania programu poziom realizacji większości zadań daleko odbiega jednak od zakładanego. Informacja rządu o zrealizowanych lub podjętych zadaniach z zakresu ochrony zdrowia psychicznego na lata 2017-2018 wpłynęła do Sejmu 11 grudnia 2019 r. Skierowana do Komisji Zdrowia, nadal nie stała się przedmiotem obrad – co może świadczyć o zainteresowaniu polityków. Z całą pewnością nie tłumaczy tego epidemia Covid-19.
Z informacji wynika, że tylko siedem z 16 województw zadeklarowało realizację wszystkich opisanych zadań w programie. Spośród 314 powiatów, 187 zadeklarowało...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta