Zaufaj sztucznej inteligencji
Kluczem mają być jasne przepisy rozporządzenia obowiązujące w krajach członkowskich UE.
Opublikowany 21 kwietnia 2021 r. przez Komisję Europejską projekt przełomowego rozporządzenia w sprawie podejścia do sztucznej inteligencji (dalej "SI") budzi zainteresowanie przedstawicieli biznesu, środowiska prawniczego oraz pasjonatów nowych technologii. Trudno się dziwić, jesteśmy świadkami pierwszej takiej inicjatywy ustawodawczej na świecie, dzięki której Unia Europejska ma szansę objąć pozycję globalnego lidera regulacji SI, jako wiarygodnej technologii.
Znaczenia nabiera hasło „trust is must". Kluczem do zaufania sztucznej inteligencji mają być jasne przepisy rozporządzenia obowiązujące w krajach członkowskich bezpośrednio i wprost.
Nie jest zatem przesadą twierdzenie, że mamy do czynienia z kolejnym, być może najważniejszym na przestrzeni ostatnich lat, krokiem milowym unijnego prawodawstwa. Tym bardziej, że projektowane rozporządzenie wpłynie na postęp technologiczny w krajach członkowskich. Irlandia, Malta czy Finlandia już teraz mogą pochwalić się wysokim poziomem wykorzystania systemów SI w biznesie (między 12 a 23 proc.) Także Polska ma ambicję na więcej. Szacuje się, że dzięki szerszemu zastosowaniu SI w przedsiębiorstwach dynamika polskiego PKB może wzrosnąć nawet o 2,65 pkt proc. w każdym roku.
Zapowiadane zmiany oznaczają jednak nowe obowiązki dla dostawców, importerów, dystrybutorów, a nawet użytkowników korzystających z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta