Sztandar wyprowadzić?
To skojarzenie, któremu coraz trudniej się oprzeć. A i nie pomaga w tym nazwisko bohatera niedawnego zamieszania, który tak bardzo chciał się pozbyć swojego stanowiska, że aż wzmocnił swoją pozycję na nim. Nie ma co się czepiać nazwisk, ale czy to przypadkiem sam Reinhard Marx nie zaczął grać w tę grę, nadając jednej ze swych książek tytuł „Kapitał" czy fotografując się przy grobie „tego drugiego" Marksa? Skoro sami hierarchowie bawią się z nami w skojarzenia, to czy nas, nic nieznaczących świeckich, można oskarżyć o myślozbrodnię, kiedy przymykając lekko powieki, przenosimy się w czasie?
I ulegać zaczynamy wrażeniu, że to nie lata 20. XXI wieku, ale 80. XX. Nie hierarchia, tylko nomenklatura. Nie „synodalizacja Kościoła", ale pieriestrojka systemu. Tu i tu „reforma" była tylko dokładnym synonimem „przystosowania". Amortyzacją nieuchronnego wstrząsu. Próbą bycia wchłoniętym przez świat możliwie bezboleśnie i z zachowaniem dawnej hierarchii władzy. Podmiany systemu przy zachowaniu struktury.
Jeszcze łopoczą czerwone flagi, ale już cokolwiek wyblakłe. Wciąż śpiewamy „Międzynarodówkę", ale łypiemy przy tym ironicznie na samych siebie i mrugamy porozumiewawczo do słuchaczy. Bo wiecie, towarzysze, trochęśmy się w tym wszystkim zamotali. Trwa to już za długo – wiemy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta