Decyzja o warunkach zabudowy, czyli jest problem
Praktyka stosowania przepisów dotyczących „wuzetek" powoduje sporo problemów. Jeden z nich dotyczy statusu członków spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych jako stron postępowań w takich sprawach.
Omawiając problem dopuszczalności uznania za stronę członków spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych trzeba przypomnieć czym zasadniczo jest decyzja administracyjna i jaka jest istota decyzji o warunkach zabudowy.
Jednostronnie i władczo
Sądy administracyjne przyjęły w swoim orzecznictwie, że decyzją administracyjną jest jednostronne i władcze rozstrzygnięcie organu administracji publicznej, które wpływa na prawa i obowiązki jednostki. Jednocześnie decyzja administracyjna musi posiadać minimum elementów określonych przepisami prawa np. Kodeksu postępowania administracyjnego.
„Nazwanie czynności organu administracyjnego decyzją, czy uznanie takiej czynności za decyzję nie wystarcza samo w sobie do zakwalifikowania tej czynności do kategorii decyzji w rozumieniu K.p.a., jeżeli tak nazwana czynność nie będzie posiadać minimum elementów przewidzianych przez przepisy prawa procesowego, a jednocześnie gdy nie będzie stanowić władczego i jednostronnego rozstrzygnięcia o prawach i obowiązkach adresowanych do indywidualnej osoby" – wyrok NSA w Warszawie z 9 stycznia 1995 r., I SA 2257/93, ONSA-OZ 1997, nr 2, poz. 15.
W nowszym orzecznictwie przyjęto z kolei pogląd kładący nacisk na relację pomiędzy decyzją administracyjną a stosunkiem administracyjnoprawnym.
„Za decyzję administracyjną uznaje się takie oświadczenie woli organu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta