Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

To, co niewidzialne dla oczu

11 września 2021 | Plus Minus | Piotr Górski
Róża Czacka (1876–1961) w wieku 18 lat spadła z konia i zaczęła tracić wzrok.  Na zdjęciu w 1913 r.
autor zdjęcia: Krzysztof Chojnacki
źródło: EAST NEWS
Róża Czacka (1876–1961) w wieku 18 lat spadła z konia i zaczęła tracić wzrok. Na zdjęciu w 1913 r.
Prymas Polski  kard. Stefan Wyszyński (1901–1981) przy grobie  Róży Czackiej w Laskach. Lata 60.
źródło: EAST NEWS
Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński (1901–1981) przy grobie Róży Czackiej w Laskach. Lata 60.

Niewidoma zakonnica i założycielka Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach, pierwszej takiej instytucji na ziemiach polskich. Do tego przyjaciółka kardynała Wyszyńskiego, wraz z którym zostanie 12 września beatyfikowana. Róża Czacka dla wierzących będzie osobą błogosławioną, a dla niewierzących może być wzorem i postacią, o której nie wolno zapomnieć.

Prawdopodobnie jej beatyfikacja, gdyby nie pandemia, przeszłaby niezauważona, gdzieś w cieniu codziennych wydarzeń. Bo podczas gdy decyzję o beatyfikacji Róży Czackiej papież podpisał w tym roku, to beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego nie odbyła się w 2020 roku z powodu pandemii i przełożono ją na rok 2021. To właśnie było powodem, że te dwie niezwykłe postaci polskiej historii i polskiego katolicyzmu będą beatyfikowane razem, zwracając oczy Polaków na matkę Czacką. Niektórzy mówią nawet, że „syn poczekał na matkę", bowiem prymas Wyszyński (młodszy o 25 lat) był jej uczniem duchowym i przyjaźnił się z nią. Krajowy duszpasterz niewidomych ks. Andrzej Gałka skwitował to słowami: „Święci się zawsze gdzieś spotkają".

Nie będzie nam ślepa zakonu zakładać

Wszystko zaczęło się w roku 1876, kiedy to w Białej Cerkwi na Ukrainie rodzi się Róża Czacka – dziecko Zofii i Feliksa. Czaccy to znany polski ród z długą historią i tradycją. Tadeusz Czacki, pradziadek Róży, zakładał Liceum Krzemienieckie i działał w Komisji Edukacji Narodowej. Stryj Włodzimierz był osobistym sekretarzem papieża Piusa IX i doradcą jego następcy Leona XIII.

Róża w młodości dużo czyta, gra na pianinie, uczy się też jazdy konnej. Ta ostatnia pasja jest być może prawdziwym początkiem jej historii. W 1894 roku spada z konia i w wyniku upadku powoli traci wzrok....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12063

Wydanie: 12063

Zamów abonament