Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Początek czy koniec Europy

18 września 2021 | Plus Minus | Magdalena Wolnik

Gdy ze Wspólnotą Sant'Egidio przyjeżdżamy na Lesbos, by spędzić wakacje razem z uchodźcami z tutejszego obozu, spotykamy także tych, których poznaliśmy już rok temu. Te spotkania mają słodko-gorzki smak, bo wszyscy mieliśmy nadzieję, że poznani tu ludzie dawno budują już przyszłość w bardziej ludzkim miejscu.

 

Kiedy wypłynęliśmy z Turcji w kierunku Lesbos, byłem przerażony. Była noc. Wcześniej spędziłem dwa dni w lesie, padało, nie mieliśmy wody ani chleba. Morze było początkowo spokojne, ale potem zaczęło się burzyć. Woda lała się do łodzi, straciliśmy silnik, jedna

z desek pękła. Dzięki Bogu jakimś cudem dotarliśmy do brzegu".

Tak zaczyna się opowieść Nasima, 23-latka z Afganistanu, od 2019 r. czekającego w obozie uchodźców na Lesbos na możliwość dalszej podróży i nierozumiejącego, dlaczego tu utknął. Gdy rozmawiamy tego lata, talibowie zdobywają kolejne regiony jego kraju, ale wszyscy specjaliści od geopolityki wróżą, że przejmą Kabul najwcześniej za kilka miesięcy. W rzeczywistości za kilkanaście dni będą już mieli w ręku cały Afganistan.

– Każdy pyta, dlaczego uciekamy – kontynuuje Nasim. – W naszym kraju panuje rasizm, jesteś albo Pasztunem, Tadżykiem, albo Uzbekiem. Ja jestem Hazarą z Ghazni. Talibowie nie pozwalają się uczyć takim jak ja. Wyjechałem już sześć lat temu, pracowałem w Iranie, by zarobić na dalszą drogę.

Nasim od kilku dni chodzi coraz bardziej podenerwowany. Stracił kontakt z rodziną. Talibowie w ostatnich dniach zajęli ich wioskę i odcięli możliwość komunikacji. Wie, że rodzice zabrali kilka krów i uciekli w góry. Gdy pytam go o marzenia, mówi, że chciałby uczyć karate, które sam trenuje, bo pozwala opanować...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12069

Wydanie: 12069

Zamów abonament