Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pierwszeństwo pokrzywdzonych

18 września 2021 | Plus Minus | Tomasz P. Terlikowski
Dopiero gdy zmierzymy się z krzywdą pokrzywdzonych przez dominikanina Pawła M., gdy zobaczymy w nich Jezusa Chrystusa udręczonego przez ludzi Kościoła, możemy przeżyć nawrócenie (na zdjęciu figura z dominikańskiego kościoła pw. św. Wojciecha  we Wrocławiu)
autor zdjęcia: Bartłomiej Magierowski
źródło: EAST NEWS
Dopiero gdy zmierzymy się z krzywdą pokrzywdzonych przez dominikanina Pawła M., gdy zobaczymy w nich Jezusa Chrystusa udręczonego przez ludzi Kościoła, możemy przeżyć nawrócenie (na zdjęciu figura z dominikańskiego kościoła pw. św. Wojciecha we Wrocławiu)

Raport o skandalu w dominikańskim duszpasterstwie akademickim nie był pisany przeciwko komuś, ale dla kogoś. Tym kimś są ofiary, którym trzeba oddać sprawiedliwość, Zakon Kaznodziejski, któremu potrzebna jest odwaga zmierzenia się z własnymi błędami, i wreszcie Kościół, który powinien się skonfrontować z trudną prawdą o pewnych metodach duszpasterskich i formach pobożności.

 

To był jeden z najtrudniejszych emocjonalnie i duchowo okresów w naszym życiu – moim i członków komisji, której miałem zaszczyt przewodzić, a która na prośbę dominikanów wyjaśniała sprawę skandalu w duszpasterstwie akademickim we Wrocławiu. Dominikanin Paweł M. stosował wobec członków duszpasterstwa, którym kierował od 1996 do 2000 roku, przemoc seksualną, psychiczną, duchową. Nie zapobiegli temu jego przełożeni ani współbracia. Ofiary przez lata nie zostały zaś wysłuchane, nie otrzymały pomocy ani zadośćuczynienia.

Każdy z członków komisji zmuszony był do skonfrontowania się z „tajemnicą nieprawości", z systemowym złem, obojętnością i brakiem empatii struktur kościelnych. Ze świadomością, że to, co napiszemy, może być nie tylko wykorzystane do walki z Kościołem, ale także stać się przyczyną utraty wiary czy spadku zaufania do instytucji kościelnych. Wyzwaniem była też świadomość, że raport komisji (ogłoszony w środę 15 września) istotnie skoryguje publiczny obraz nie tylko jednostek, choćby o. Macieja Zięby OP, prowincjała dominikanów w latach 1998–2006, ale także całej, mającej świetny wizerunek, instytucji zakonu dominikanów w Polsce.

Najtrudniejsze było jednak spotkanie się z ogromnym cierpieniem pokrzywdzonych. Ich opowieści, spotkania z nimi, wielogodzinne rozmowy zostaną ze mną – a myślę, że mogę powiedzieć: z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12069

Wydanie: 12069

Zamów abonament