Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy znika poczucie bezpieczeństwa, zostajemy sami

18 września 2021 | Plus Minus | Artur Zaborski
autor zdjęcia: Miguel Medina
źródło: AFP

Mój kraj nie jest w stanie zrobić kroku do przodu, bo wciąż nie uporaliśmy się z przeszłością tak jak należy. W naszych głowach wciąż utrzymuje się mentalny stan wojenny. Na Bałkanach nadal skupiamy się na podziale – mówi bośniacka reżyserka, Jasmila Žbanić.

Od wojny w byłej Jugosławii niedługo minie 30 lat. Jak mówi się o niej dziś na Bałkanach?

Konflikt, ani nawet temat masakry w Srebrenicy, nie jest uwzględniony w programie nauczania w Bośni. Władza liczy, że jeśli nie będzie mówić o pewnych sprawach, wtedy uda się uniknąć antagonizowania społeczeństwa. Decydenci liczą, że w ten sposób uda się zachować spokój. Co innego politycy – oni regularnie powracają do tamtych wydarzeń w swoich płomiennych przemowach. Tak jest w Serbii, gdzie wojny używa się do wiktymizowania Bośniaków – to jedno podejście. Inne jest takie, że wydarzenia w Srebrenicy nigdy nie miały miejsca, zaprzecza się im publicznie. Próbom rozmowy na ten temat towarzyszy bardzo burzliwa dyskusja.

Jak to się przekłada na świadomość tego, co się wydarzyło?

Wiele osób w ogóle nie zdaje sobie z tego sprawy. Miałam w swoim zespole wielu młodych ludzi, dwudziestoparolatków, którzy nic nie wiedzieli na ten temat. Znali jedynie podstawy, ale o przebiegu wojny i ludobójstwie w Srebrenicy nic nie byli w stanie powiedzieć.

To dlatego chciała pani zrobić film na ten temat – żeby zwiększać świadomość historii?

Jako Bośniaczka każdego dnia żyję historiami z wojny. Znam ich bardzo wiele, bo dotyczą wielu ludzi. Do dzisiaj około 1700 osób nie zostało odnalezionych....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12069

Wydanie: 12069

Zamów abonament