Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skazany na premierostwo

23 października 2021 | Plus Minus | Piotr Zaremba
Mateusz Morawiecki (na zdjęciu podczas wtorkowej debaty w Parlamencie Europejskim) musi mieć świadomość, że przestrzeni na grę z UE pozostaje coraz mniej
autor zdjęcia: Ronald Wittek
źródło: POOL/AFP
Mateusz Morawiecki (na zdjęciu podczas wtorkowej debaty w Parlamencie Europejskim) musi mieć świadomość, że przestrzeni na grę z UE pozostaje coraz mniej

Nie poprawił stosunków z Brukselą, nie obronił swoich ludzi na państwowych posadach, nie przekonał obozu władzy do pragmatyzmu w polityce. A jednak Mateusz Morawiecki wydaje się dziś być człowiekiem nie do ruszenia.

Premier wypadł w Strasburgu dobrze. Podczas wtorkowej debaty w Parlamencie Europejskim Mateusz Morawiecki trzymał nerwy na wodzy (Jarosław Kaczyński opisał go kiedyś jako człowieka „z kablami zamiast żył"). Argumentował logicznie, jego prawnoustrojowa argumentacja brzmiała spójniej niż ataki na niego licznych europosłów, w tym liderów głównych grup politycznych.

Nikt w Polsce, także Trybunał Konstytucyjny, nie kwestionuje nadrzędności prawa europejskiego w granicach kompetencji Unii Europejskiej. Ale UE nie może decydować o własnych kompetencjach – to główne tezy szefa polskiego rządu. Nie odniosła się do nich ani szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen (która przemawiała przed nim, ale znała je z listu polskiego premiera), ani jego polemiści na czele z Manfredem Weberem z Europejskiej Partii Ludowej. „Sieje pan zamęt i podziały" – to najbardziej charakterystyczne zdanie niemieckiego chadeka.

Polski premier też odwoływał się do emocji, ale wspierał je rozbudowaną argumentacją, zgodnie z którą Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie powinien arbitralnie określać granic unijnych uprawnień, jeśli nie zmierzamy do przekształcenia UE w federalne superpaństwo. Do tego europejscy oponenci Morawieckiego właściwie się nie odnieśli.

Dwa rozpędzone auta

Nie sądzę, aby Morawiecki wierzył w możliwość przekonania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12099

Wydanie: 12099

Zamów abonament