Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

perspektywa idealnej burzy

23 października 2021 | Plus Minus | Adam Rutherford
źródło: materiały prasowe

Kiedy patrzy się na wyniki IQ na całym świecie i w różnych populacjach, obraz jest daleki od wyrazistości, ale pojawiają się pewne niezaprzeczalne różnice. Ważne jest zrozumienie naukowych uwarunkowań leżących u ich podstaw.

Jeśli chodzi o niektóre mierniki różnic funkcji poznawczych między tak zwanymi rasami, z liczb wyziera naga prawda – wśród zdobywców naukowej Nagrody Nobla są 144 osoby pochodzenia żydowskiego. Liczba zdobywców tego wyróżnienia wśród ludzi ciemnoskórych wynosi zero. Podobnie jak w sporcie, najwyższe osiągnięcia niekoniecznie odzwierciedlają cechy populacji, z której wywodzą się zwycięzcy. Mierząc możliwości poznawcze, zazwyczaj przyglądamy się jej przeciętnym przedstawicielom. W tym wypadku dane liczbowe są mniej pouczające; według niektórych badań przedstawiciele ciemnoskórych populacji na całym świecie nieco słabiej radzą sobie z testami ilorazu inteligencji (intelligence quotient, IQ) – według niektórych oszacowań różnica wynosi średnio od 10 do 15 punktów. Dziedziczenie inteligencji to prawdopodobnie najbardziej kontrowersyjny temat w całej nauce, a jeśli połączy się to z badaniami nad różnicami dzielącymi populacje, nad ewolucją oraz rasą, to mamy do czynienia z perspektywą rozpętania idealnej burzy. Jeśli używa się nauki do uzasadniania rasistowskiej opinii, zaobserwowane różnice wyników tych grup etnicznych w zadaniach sprawdzających funkcje poznawcze kończą rozmowę. Dla kogoś zainteresowanego nauką jako mechanizmem dążenia do prawdy stanowią one dopiero początek.

Definicja...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12099

Wydanie: 12099

Zamów abonament