Nie tylko uchodźcami żyje Trybunał
Mąż wykorzystujący e-maile żony, przemoc partnera, ale też dostęp do terminarza Julii Przyłębskiej – ciekawe przypadki zaprzątały sędziów.
Rządowi w trybie ekspresowym została zakomunikowana skarga 32 Afgańczyków zatrzymanych na granicy polsko-białoruskiej w niepokojących warunkach sanitarnych i humanitarnych pomiędzy dwoma strażami granicznymi (R.A. i Inni p. Polsce, skarga nr 42120/21).
Skarżący mieli przekroczyć zieloną granicę między obu państwami, a następnie siłą zostali wypchnięci z powrotem na Białoruś. Ich wnioski o azyl w Polsce nie zostały przyjęte przez polskie władze. Zastosowano w tej sprawie na podstawie Reguły 39 środek tymczasowy, nic jednak nie wskazuje, że został przez polski rząd wykonany – skarżący zarzucają w związku z tym naruszenie art. 34 konwencji. Dodatkowo zarzucili, że zostali pozbawieni przez polskie władze dostępu do procedur azylowych oraz że byli narażeni na ryzyko łańcuchowego odsyłania i traktowania niezgodnego z art. 3 konwencji w przypadku wydalenia odpowiednio na Białorusi i w Afganistanie.
Wreszcie skarżący zarzucają, że byli przedmiotem wydalenia zbiorowego z naruszeniem art. 4 protokołu nr 4 do konwencji i nie mieli skutecznego środka odwoławczego, za pomocą którego mogliby wnieść swoje skargi.
Żona ucieka od męża
Również interesująca jest komunikacja w sprawie K.G. i S.G. p. Polsce (skarga nr 62466/19) dotycząca matki z małym dzieckiem z Czeczenii, która uciekła z Turcji przed przemocą ojca dziecka. Ubiegając się o azyl w Polsce, skarżący uciekli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta