Kto i jak ma zadbać o cmentarze i groby wojenne
Andrzej Trojanowski Osoby prywatne lub stowarzyszenia chcące upamiętnić bohaterów spoczywających w wojennej mogile muszą pamiętać o konieczności uzyskania pozwolenia wojewody.
Opublikowane ponad dwa lata temu wyniki kontroli Najwyższej Izby Kontroli (NIK) ws. opieki nad cmentarzami wojennymi potwierdziły, że przepisy pochodzącej sprzed niemal 90 lat ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o grobach i cmentarzach wojennych (Dz.U. z 2018 r. poz. 2337, dalej: ugcw), mimo szeregu nowelizacji, były niedostosowane do obecnych realiów. Do przepisów, które mogą w związku z tym budzić wątpliwości interpretacyjne, należy zaliczyć art. 5, dotyczący udzielania zezwolenia na wykonanie prac na grobie lub cmentarzu wojennym. Właściwa interpretacją tego przepisu ma znaczenie nie tylko dla organów administracji, ale też np. osób lub stowarzyszeń, które zamierzają podjąć się tego typu robót.
Czyja właściwość
Wspomniany przepis brzmi: „przeprowadzanie robót ziemnych, wznoszenie pomników i innych urządzeń na cmentarzach i grobach wojennych wymaga zezwolenia wojewody". Warto zaznaczyć, że w części dotyczącej zakresu prac objętych takim zezwoleniem nie był on nowelizowany od czasu uchwalenia tej ustawy.
Jest to okoliczność, którą należy mieć na uwadze przy jego interpretacji. Z dniem 1 stycznia 2006 r. doprecyzowano natomiast, że jest to kompetencja wojewody, zamiast jak to określił jeszcze przedwojenny ustawodawca – „władzy".
Warto też dodać, że w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta