Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zarazić wiarą w sukces

02 listopada 2021 | Rzecz o zdrowiu | Karolina Kowalska
Prof. Zbigniew Religa mimo początkowych porażek nie rezygnował z prób przeszczepiania serca
autor zdjęcia: Michał Walczak
źródło: Rzeczpospolita
Prof. Zbigniew Religa mimo początkowych porażek nie rezygnował z prób przeszczepiania serca

Choć pierwszy przeszczep serca w Polsce przeprowodzono niemal 17 lat po pionierskim zabiegu na świecie, dla naszej części świata był przełomem.

 

Pierwszy udany przeszczep serca w Polsce przeprowadzony 5 listopada 1985 r. przez zespół profesora, a wówczas docenta Zbigniewa Religi w ówczesnym Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii w Zabrzu, zajął czwarte miejsce w konkursie „100 lat medycznych innowacji w Polsce", organizowanym przez „Rzeczpospolitą" we współpracy z firmą Philips Polska.

Członkowie kapituły złożonej ze stu wybitnych przedstawicieli nauk medycznych, technicznych i społecznych uznali, że choć operacja nie była pierwszą na świecie, miała doniosłe znaczenie dla rozwoju kardiochirurgii w naszej części świata. Pozwoliła także uratować tysiące ludzi.

Inspiracja entuzjazmem

– Dla tej części Europy przeszczep dokonany przez zespół pod kierunkiem prof. Religi był przełomowy, bo tutaj za żelazną kurtyną nic tak dobrego, nowatorskiego w medycynie się nie działo. Przekonaniu, że wreszcie zaczyna się coś dziać także u nas, że następuje jakiś przełom, towarzyszyły ogromne emocje. Na Religę patrzyliśmy jak na przebojowego gościa. W Krakowie zazdrościliśmy mu tego, ale w sensie pozytywnym – chcielibyśmy być tacy sami. Wcześniej patrzyliśmy na światową kardiochirurgię jak na odległą galaktykę, do której nigdy nie uda nam się dolecieć – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą" prof. Janusz Skalski, światowej sławy kardiochirurg dziecięcy, współpracownik prof....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12106

Wydanie: 12106

Spis treści

Rzecz o zdrowiu

Zamów abonament