Usługi IT wolno opodatkować ryczałtem
Informatyk może płacić ryczałt ewidencjonowany od przychodów z działalności gospodarczej, także prowadzonej w formie spółki cywilnej. Stawka zależy od rodzaju wykonywanych prac.
- Przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie usług informatycznych dla firm. Usługi te dotyczą tworzenia programów komputerowych, doradztwa w zakresie sprzętu komputerowego, doradztwa związanego z oprogramowaniem, instalowania oprogramowania i zarządzania systemami informatycznymi. Rozlicza swoje dochody na zasadach ogólnych, płaci 19-proc. podatek liniowy, ale chciałby przejść na ryczałt. Czy usługi tworzenia, instalowania programów komputerowych, nadzór informatyczny i doradztwo mogą być opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym? – pyta czytelnik.
Nie każde źródło przychodów może zostać opodatkowane podatkiem zryczałtowanym lecz tylko takie, które wymienia ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej: ustawa o ryczałcie). Ryczałt ewidencjonowany można płacić m.in. od przychodów związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego oznaczonych symbolem PKWiU 62.02.10.0., związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania na podstawie PKWiU ex 62.02 czy od usług dotyczących instalowania oprogramowania objętych PKWiU ex 62.09.20.0.
Wysokość przychodów opodatkowanych ryczałtem jest limitowana....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta