Kiedy uwzględnić w VAT zmiany dotyczące wysokości udzielonego rabatu
Korekta in plus może być rozliczana na bieżąco jedynie wtedy, gdy jest spowodowana przyczynami zaistniałymi po sprzedaży i niemożliwymi do przewidzenia w momencie wystawienia faktury pierwotnej.
Tak wynika z interpretacji indywidualnej z 6 września 2021 r. wydanej przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (0112-KDIL1-3.4012.301.2021.1.JK).
Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT będącym przedsiębiorstwem z branży piwowarskiej. Zawiera umowy z kontrahentami dotyczące współpracy, w tym sprzedaży określonych towarów. Umowy te precyzują zasady współpracy, w tym np. zasady udzielania upustów handlowych w przypadku osiągnięcia przez kontrahenta określonych obrotów z tytułu odsprzedaży zakupionych od wnioskodawcy towarów w określonym czasie. Upusty handlowe udzielane są na podstawie danych przekazanych przez kontrahentów o wielkości dokonanej odsprzedaży towarów i dokumentowane przez wnioskodawcę za pomocą faktur korygujących in minus.
W ramach współpracy z jednym z kontrahentów, na zlecenie wnioskodawcy został przeprowadzony szczegółowy audyt prawidłowości rozliczeń między stronami, w zakresie danych o odsprzedaży przekazanych wnioskodawcy przez kontrahenta. Okazało się, że wskutek nieprawidłowości zostały udzielone upusty w zawyżonej wysokości. W konsekwencji strony zawarły porozumienie, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta