Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wiatrowa flauta doskwiera gigantom

23 listopada 2021 | Ekonomia i rynek | BARTŁOMIEJ SAWICKI
Budowa nowych farm nie jest możliwa na 99 proc. obszaru kraju
źródło: Shutterstock
Budowa nowych farm nie jest możliwa na 99 proc. obszaru kraju

Polska Grupa Energetyczna, PKN Orlen oraz KGHM Polska Miedź apelują o zmiany zapisów ustawy odległościowej z 2016 r. W efekcie jej zapisów nowe farmy wiatrowe mogą być lokowane na terenie oddalonym od najbliższych zabudowań mieszkalnych w odległości nie mniejszej niż dziesięciokrotność wysokości samego wiatraka.

 

Ustawa z 2016 r. zablokowała możliwości budowy nowych farm wiatrowych na terenie 99 proc. całego kraju. Projekty, które mogły być rozwijane, musiałby mieć decyzję lokalizacyjną wydaną przed wejściem w życie wspominanej ustawy.

Projekty te, które były rozwijane, powstawały na mocy aukcji OZE, które są ogłaszane przez Urząd Regulacji Energetyki od końca 2016 r. Ustawa zahamowała rozwój wiatru na lądzie. Pięć lat temu moc projektów zainstalowana w onshore wynosiła 5,8 GW. Jeszcze w 2015 r. było to 4,5 GW. Pokazuje to, że branża sprzed wejścia rzeczonej ustawy rozwijała się bardzo szybko. W kolejnych latach moc lądowych farm nie przyrastała....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12123

Wydanie: 12123

Spis treści
Zamów abonament