Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trwałość mitów a dynamika przemian

14 listopada 1997 | Gazeta | JA

Polemika z prof. Mirosławą Marody

Trwałość mitów a dynamika przemian

JANUSZ A. MAJCHEREK

Podczas niedawnego XZjazdu Socjologicznego w Katowicach (współsponsorowanego przez "Rz") prof. Mirosława Marody wygłosiła referat krytycznie a nalizujący zmistyfikowane wyobrażenia Polaków o sobie samych, stających u progów Europy z rzekomymi zaletami i atutami, które są albo fikcyjne, albo mocno przesadzone. Analizy prof. Marody zostały przedstawione w "Rz" (nr 240 z 14 października) , były także cytowane i omawiane w innych pismach. Ukazując zakres rozmijania się polskich mitów z polską rzeczywistością, nie ustrzegła się jednak prof. Marody pewnego błędu: nie uwzględniła dynamiki, tempa izakresu zmian zachodzących w tej rzeczywistości, a zatem i szybkiego zmniejszania się dystansu między nią a marzeniami i aspiracjami, odzwierciedlonymi w niektórych spośród owych mitów.

Miraże i ambicje

Przykładem modelowym jest mit wysokich kwalifikacji i dobrego wykształcenia Polaków. Jest on wynikiem jednej z największych mistyfikacji dokonanych przez komunistyczną propagandę, według której społeczeństwo polskie przeżyło w PRL wielki i masowy awans edukacyjny. Tymczasem, jak trafnie wskazuje prof. Marody, wskaźniki skolaryzacji i funkcjonalnego alfabetyzmu, odziedziczone po...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1229

Spis treści
Zamów abonament