Optymalne formy zatrudnienia członków zarządu spółki kapitałowej
Najczęściej stosowane rozwiązana i orzecznictwo sądowe
Optymalne formy zatrudnienia członków zarządu spółki kapitałowej
ANDRZEJ PATULSKI
Członkowie zarządu spółek kapitałowychmogą, ale nie muszą posiadać status pracowniczy. Powołanie członka zarządu w świetlekodeksu handlowego czyni go jedynie funkcjonariuszem spółki, nie przesądzając formy zatrudnienia, czyli stosunku "zewnętrznego" do spółki.
Zgodnie z art. 195 par. 2 oraz art. 366 par. 2 kodeksu handlowego członkowie zarządu, który może być jedno- lub wieloosobowy są powoływani do pełnienia swoich funkcji przez wspólników (walne zgromadzenie) , jeżeli umowa (statut) spółki nie stanowi inaczej.
Przepisy kodeksu handlowego zakładają jedynie, że członek zarządu może być jednocześnie pracownikiem spółki (art. 197 par. 1 i art. 368 k. h. ). Nie ma jednak przeszkód prawnych, aby stosunek członka zarządu do spółki opierał się na umowie-zleceniu lub na zasadzie cywilnoprawnej umowy nie nazwanej (zwanej niekiedy kontraktem menedżerskim lub umową o zarządzanie spółką) , do której mają zastosowanie przepisy ozleceniu (art. 750 k. c. ). Nie jest także wykluczone pełnienie tej funkcji nieodpłatne, zwłaszcza przez wspólnika. W tym ostatnim przypadku w grę wchodzi jedynie umowa-zlecenie, gdyż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta