Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W Polsce i gdzie indziej

14 listopada 1997 | Prawo | PT WW

Skarga konstytucyjna, czyli dodatkowa gwarancjapraw człowieka

W Polsce i gdzie indziej

PIOTR TULEJA

WłODZIMIERZ WROBEL

W skardze należy wskazać, jakie prawa skarżącego zostały naruszone iwjaki sposób. W żadnym systemie prawnym nie jest dopuszczalne wnoszenie skargi we własnym imieniu na rzecz osoby trzeciej. Niespełnienie tego wymogu powoduje odrzucenie skargi. Z reguły w razie braku wskazania podstaw skargi wzywa się skarżącego do ich uzupełnienia. W hiszpańskim Trybunale Konstytucyjnym asystenci sędziów wzywają do uzupełnienia braków, wskazują niejednokrotnie sposób, w jaki to uczynić. W praktyce do wskazanego wymogu podchodzi się dosyć liberalnie i możliwe jest ponowne wezwanie do uzupełnienia braków.

W różny sposób regulowana jest kwestia związania sądu konstytucyjnego zakresem skargi. Problem ten jest szczególnie istotny dla skargi na ustawę i sprowadza się do pytania, czy sąd konstytucyjny może badać z urzędu przepisy nie objęte skargą. Stosunkowo restryktywnie kwestia ta jest uregulowana w Austrii, gdzie przyjmuje się, że Trybunał nie może w żadnym wypadku wykroczyć poza zarzuty stawiane we wniosku indywidualnym. Pozostawia się natomiast swobodę Trybunałowi w kwalifikacji prawnej danego naruszenia z punktu widzenia konstytucyjnych przepisów. Takie zawężenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1229

Spis treści
Zamów abonament