Mniej obowiązków z zakresu cen transferowych dla sprzedawców
Jeżeli rzeczywistym właścicielem jest podmiot mający miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd w tzw. raju podatkowym, to weryfikacji pod kątem powstania obowiązku raportowania co do zasady podlegają wyłącznie transakcje zakupowe.
Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 19 stycznia 2022 r. (0111-KDIB1-2.4010.385.2021.1.AW).
Polska spółka z o.o. (wnioskodawca), której działalność polega przede wszystkim na świadczeniu usług doradczych, zawiera transakcje z podmiotami gospodarczymi, zarówno krajowymi, jak i zagranicznymi. Wnioskodawca planuje zawarcie umowy zakupu usługi od niepowiązanego kontrahenta krajowego oraz umowy sprzedaży usługi z krajowym podmiotem niepowiązanym (obie transakcje o wartości wyższej niż 500 tys. zł netto). Zdaniem wnioskodawcy, w odniesieniu do transakcji sprzedażowych nie będzie obowiązany do sporządzania dokumentacji cen transferowych na podstawie art. 11o ust. 1a ustawy o CIT. Wnioskodawca stwierdził, że w przypadku transakcji sprzedażowej będzie on rzeczywistym właścicielem należności jako podmiot świadczący usługi.
Dyrektor KIS uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe. Stwierdził, że użycie w art. 11o ust. 1a ustawy o CIT pojęcia „rzeczywisty właściciel”, zdefiniowanego w art. 4a pkt 29 tej ustawy, wpływa na zakres transakcji objętych obowiązkiem dokumentacyjnym. Weryfikacji pod kątem powstania obowiązku raportowania co do zasady podlegają bowiem transakcje zakupowe z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta