Jaki podatek od dochodów komplementariusza
Fiskus i sądy nie są zgodne co do tego czy spółka komandytowa, wypłacając w trakcie roku wspólnikowi – komplementariuszowi zaliczkę na poczet udziału w zyskach, musi jako płatnik pobrać 19-proc. zryczałtowany podatek dochodowy.
Wprowadzona w roku 2021 zmiana zasad opodatkowania spółek komandytowych, w następstwie której spółki te stały się podatnikami CIT, wywołała wiele pytań odnoszących się do zagadnień niejako towarzyszących tej nowelizacji. Problematyka, która niewątpliwie wymaga analizy, to opodatkowanie wspólników spółki komandytowej w zakresie dochodów osiąganych za jej pośrednictwem. W tym aspekcie trzeba przypomnieć, że to spółka komandytowa stała się podatnikiem CIT, natomiast jej wspólnicy osiągają przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych opodatkowanych odpowiednio jako:
∑ przychody z dywidend i udziałów w zyskach osób prawnych (art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT) oraz
∑ przychody z zysków kapitałowych wskazane w art. 22 ust. 1 ustawy o CIT (przychody z dywidend i udziału w zyskach osób prawnych).
Szczególne rozwiązania
W świetle ustaw o PIT i o CIT zasadą jest, że zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu dywidend oraz innych przychodów w zyskach osób prawnych pobiera się w wysokości 19 proc. (art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT, art. 22 ust. 1 pkt ustawy o CIT). Jednocześnie jednak w obu tych ustawach przewidziane zostały szczególne rozwiązania w zakresie pomniejszenia tego zryczałtowanego podatku w przypadku opodatkowania przychodów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta