Zamierzamy pomagać tak długo, jak długo ta pomoc będzie potrzebna
Wrocławianie stanęli na wysokości zadania, jednak chciałbym zaapelować, by ta chęć pomagania nie ustawała w nas, bo prawdziwe wyzwania są dopiero przed nami – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
W środę Rada Miasta Wrocławia zdecydowała o bezpłatnej komunikacji dla uchodźców na miesiąc. Dlaczego tak krótko?
Wyraźnie zaznaczyliśmy w komunikacie prasowym, że uchwała będzie obowiązywała „na razie do 31 marca”. To przecież naturalne, że w razie potrzeby zostanie prolongowana. Zamierzamy pomagać naszym przyjaciołom z Ukrainy tak długo, jak długo będą tej pomocy potrzebować.
Dlaczego nie są nią objęci wszyscy obywatele Ukrainy?
Obywatele Ukrainy, którzy we Wrocławiu żyją już od dłuższego czasu, są mieszkańcami naszego miasta. A obecna pomoc nie jest skierowana do mieszkańców miasta, którzy mogą korzystać z przynależnych im benefitów, lecz do ofiar wojny. Do osób, którym świat się zawalił na głowę, zatem trzeba im pomóc wstać i zorganizować się na nowo w nieznanym jeszcze regionie. Chcemy pomóc im jak najszybciej, a zarazem kompleksowo, tak aby mogli stanąć na nogi w nowym miejscu i włączyć się w życie Wrocławia na tak długo, jak tylko będą tego chcieli. Stąd pomoc zakłada w pierwszej fazie wyżywienie, opiekę medyczną i podstawowy nocleg, w drugiej pomoc w zapewnieniu opieki nad dziećmi i w znalezieniu pracy.
Dolny Śląsk – obok Mazowsza – to były regiony, gdzie pracowników z Ukrainy było dotąd najwięcej. Teraz też masowo napływają tu uchodźcy wojenni, bo mają się gdzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta