Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najważniejsze teraz to zebrać dowody zbrodni Putina

07 marca 2022 | Prawo co dnia | Wojciech Tumidalski
źródło: materiały prasowe

Polska powinna współpracować z Międzynarodowym Trybunałem Karnym nie tylko w kwestiach dowodowych, ale też z własnej inicjatywy – mówi prof. UW Patrycja Grzebyk, znawczyni sądownictwa międzynarodowego.

 

Czy jest realne, że prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin i najważniejsi rosyjscy decydenci zostaną osądzeni za zbrodnie popełnione w agresji na Ukrainę?

Za wcześnie, by odpowiedzieć na to pytanie. Można jedynie zaznaczyć, że osądzenie Władimira Putina wymagałoby całkowitego pokonania Rosji (co jest nieprawdopodobne) albo zmiany rządu w Rosji, który byłby skłonny pociągnąć do odpowiedzialności przedstawicieli obecnego reżimu. W innym przypadku nie wyobrażam sobie, aby FR wydała swojego prezydenta czy jakiegokolwiek swojego obywatela w celu osądzenia przed sądami innych państw lub przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym.

Warto jednak pamiętać, że wydanie nakazu aresztowania przez MTK wiązałoby się m.in. z koniecznością wydania danej osoby przez każde z państw stron. Gdyby oskarżonym był np. Putin, o którego pan pyta, to taki nakaz w radykalnym stopniu ograniczyłby jego możliwości podróżowania, czego swojego czasu doświadczał Al-Baszir, były prezydent Sudanu, ścigany przez MTK m.in. za zbrodnię ludobójstwa.

Jak zakwalifikować czyny władz Federacji Rosyjskiej i jej sił zbrojnych na Ukrainie?

Jest to na pewno zbrodnia agresji, a w przypadku takich czynów, jak celowe ataki na ludność cywilną lub obiekty cywilne można mówić o zbrodniach wojennych.

Wraz z przedłużaniem się konfliktu i rosnącą liczbą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12209

Wydanie: 12209

Spis treści
Zamów abonament