Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W systemie równoważnym trzeba właściwie kwalifikować nadgodziny

14 kwietnia 2022 | Kadry i Płace | Marek Rotkiewicz

Z definicji dobowych godzin nadliczbowych wynika, że występują one po przekroczeniu wydłużonego wymiaru, który faktycznie został zaplanowany na dany dzień.

∑ Pracownik pracuje w systemie równoważnym w miesięcznym okresie rozliczeniowym. Ma planowaną pracę zasadniczo po 12 godzin dziennie (niekiedy nieco mniej, by „wpasować się” w wymiar czasu pracy). W konsekwencji ma znacznie większą liczbę dni wolnych od pracy. W ostatnim okresie rozliczeniowym zdarzyło się, że dwa razy pracował na polecenie przełożonego w dniach wolnych, w każdym przypadku po 12 godzin. Czy te 24 godziny w całości stanowią przekroczenie średniotygodniowe z dodatkiem 100 proc. do wynagrodzenia? Za pracę w dniach wolnych nie zostały udzielone inne dni wolne. – pyta czytelnik.

Nie. Jako nadgodziny średniotygodniowe należy kwalifikować łącznie 16 godzin (praca w każdym z tych dni przez pierwsze 8 godzin). Pozostałe 8 godzin (praca w dniach wolnych powyżej 8 godzin) to przekroczenia dobowe.

Za nadgodziny średniotygodniowe dodatek do wynagrodzenia wynosi 100 proc., natomiast za przekroczenia dobowe co do zasady...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12242

Wydanie: 12242

Spis treści

Komunikaty+drobne

Zamów abonament