Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zielony front wojennej zawieruchy

14 kwietnia 2022 | Ekonomia i rynek | Mariusz Janik
Najważniejszym celem są zmiany, które uniezależniłyby Europę od rosyjskich paliw kopalnych
autor zdjęcia: Shaggyphoto / shutterstock
źródło: Rzeczpospolita
Najważniejszym celem są zmiany, które uniezależniłyby Europę od rosyjskich paliw kopalnych

Agresja Rosji na Ukrainę ożywiła inną batalię: walkę ze zmianami klimatycznymi. Na oba te wyzwania istnieje bowiem ta sama odpowiedź: porzucenie kopalin na rzecz OZE.Inwazja Rosji na Ukrainę zmieniła myślenie rządu o bezpieczeństwie, w tym o bezpieczeństwie energetycznym.

– Już czas zająć się naszymi słabymi stronami i szybko uzyskać większą niezależność w naszych wyborach energetycznych. Idźmy w stronę odnawialnych źródeł energii z prędkością światła – kwieciście nalegał odpowiadający za politykę klimatyczną Unii Europejskiej Frans Timmermans, jeden z najważniejszych autorów koncepcji Zielonego Ładu, w wystąpieniu towarzyszącym prezentacji unijnej strategii REPowerEU.

Od rezygnacji do akceptacji

To, co pokazali światu liderzy Unii podczas owej prezentacji, to zaledwie zarys planu na obecną dekadę. Jego najważniejszym celem są zmiany w polityce energetycznej, które uniezależniłyby Europę od rosyjskich paliw kopalnych i surowców. Dwa kluczowe narzędzia w tym procesie to dywersyfikacja dostaw gazu poprzez zwiększone zakupy LNG i maksymalnie możliwe wykorzystanie gazociągów, które łączą Europę z innymi dostawcami tego surowca, a wreszcie – co w dalszej perspektywie jest jeszcze ważniejsze – przyspieszenie działań na rzecz odejścia od kopalin w ogóle oraz zastępowanie ich technologiami OZE, odnawialnym wodorem i biogazem.

Nie wszyscy są przekonani, że ten zwrot oznacza dobre wieści dla globalnej kampanii walki ze zmianami klimatycznymi. – Sprawą o zasadniczym znaczeniu jest to, by zapewnić nam światło w domach. Ale to nie może oznaczać, że rezygnujemy z wysiłków na rzecz hamowania zmian klimatycznych. Bardzo się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12242

Wydanie: 12242

Spis treści

Komunikaty+drobne

Zamów abonament