Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Praca biurowa nie taka zdrowa

14 kwietnia 2022 | Kadry i Płace | Piotr Królikiewicz

Przy pracy z komputerem dominuje wysiłek statyczny, przez co pracownik jest narażony na wiele schorzeń. Brak zapewnienia odpowiednich warunków do pracy może zakończyć się m.in. powstaniem choroby zawodowej.

Chociaż praca przy komputerze nie wymaga podnoszenia, przenoszenia, pchania ani ciągnięcia ciężarów, to może być przyczyną dolegliwości m.in. ze strony układu mięśniowo-szkieletowego czy narządu wzroku. Zwrócenie uwagi na ten problem jest o tyle ważne, że liczba osób obsługujących podczas pracy monitory ekranowe ciągle rośnie i nie wydaje się możliwe, aby ten trend uległ odwróceniu w najbliższych latach.

W przypadku wysiłku dynamicznego, który występuje np. przy ręcznym podnoszeniu i przenoszeniu ciężarów, włókna mięśniowe ulegają naprzemiennemu rozciąganiu i kurczeniu się (napinaniu i rozluźnianiu). Dzięki temu mięśnie są dobrze ukrwione – dopływa do nich wystarczająca ilość tlenu i środków odżywczych, a toksyczne produkty przemiany materii mogą być z nich usuwane. Z tego powodu prace, w których przeważa wysiłek dynamiczny, mogą trwać stosunkowo długo, nie wywołując urazów oraz objawów zmęczenia – oczywiście przy zachowaniu norm i zasad bezpiecznego podnoszenia ciężarów.

Odwrotnie jest w sytuacji wysiłku statycznego, dominującego np. podczas pracy przy komputerze. Wówczas mięśnie ulegają skurczeniu i utrzymywane są w stanie długotrwałego napięcia. Powoduje to ich ucisk na naczynia krwionośne i nerwy obwodowe. Z tego powodu zmniejszeniu ulega dopływ krwi do napiętych mięśni, ich utlenowanie i odżywianie....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12242

Wydanie: 12242

Spis treści

Komunikaty+drobne

Zamów abonament