Ustne porozumienie o zmianie wysokości pensji też jest skuteczne
Porozumienie zmieniające może zostać zawarte nie tylko na piśmie, ale także przez ustne uzgodnienie jego warunków, a nawet przez czynności konkludentne. Przepisy kodeksu pracy nie przewidują zarówno dla umowy o pracę, jak i porozumienia zmieniającego formy pisemnej innego rygoru, jak tylko dla celów dowodowych. Niezachowanie tej formy nie powoduje bezskuteczności (nieważności) dokonanej zmiany.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w postanowieniu z 19 maja 2020 r. (II PK 94/19).
Przedmiotem sprawy było ustalenie, czy pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia, pomimo ustnego ustalenia obniżonej wysokości dodatku.
W sprawie rozpatrywanej przez Sąd Najwyższy pracodawca i pracownik porozumieli się ustnie, że przysługujący zatrudnionemu dodatek będzie niższy niż dotychczas. Oprócz ustnych ustaleń nie sporządzono porozumienia w formie pisemnej, a pracodawca wypłacał w kolejnych miesiącach dodatek w obniżonej wysokości.
Po jakimś czasie pracownik zakwestionował wysokość dodatku, wskazując, że z powodu braku pisemnego porozumienia przysługuje mu dodatek w wyższej wysokości, tj. sprzed ustnych ustaleń.
Sądy obu instancji nie podzieliły stanowiska pracownika, który złożył skargę kasacyjną. Sąd Najwyższy uznał jednak, że brak jest podstaw do przyjęcia skargi do rozpoznania.
Paweł Sych
radca prawny, partner w kancelarii PCS Paruch Chruściel Schiffter Stępień | Littler Global, biuro w Katowicach
Temat formy różnych czynności w zakresie prawa pracy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta