Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kłujący problem pracowników służby zdrowia

30 czerwca 2022 | Kadry i Płace | Piotr Król

Pracodawca ma obowiązek wdrożyć procedurę postępowania z ostrymi narzędziami i stosować wszelkie dostępne na rynku środki eliminujące lub ograniczające stopień zakłuć. Aby te środki były adekwatne do zagrożenia, powinien wcześniej przeprowadzić ocenę ryzyka zawodowego.

Szacuje się, że co roku w placówkach ochrony zdrowia może dochodzić do 37 tys. zranień ostrymi narzędziami używanymi do udzielania świadczeń zdrowotnych, czyli około 100 dziennie. Najbardziej narażoną na zakłucia grupą zawodową jest personel pielęgniarski z uwagi na codzienny kontakt z igłami, skalpelami czy szklanymi ampułkami.

Praca z ostrymi narzędziami

Zakłucia to poważne wyzwanie dla pracowników służb BHP. Od 2013 r. obowiązuje rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu prac związanych z narażeniem na zranienie ostrymi narzędziami używanymi przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych (DzU poz. 696). Konkretyzuje ono, uszczegóławia i integruje przepisy BHP, w dużej mierze kładąc nacisk na działania z zakresu organizacji pracy oraz wdrażania procedur bezpiecznego posługiwania się ostrymi narzędziami.

Ogólnopolskie badanie „Implementacja Dyrektywy Rady 2010/32/UE w polskich szpitalach” pokazało, że aż 40 proc. personelu pielęgniarskiego nie zgłasza zranień, a blisko 70 proc. podczas pracy zraniło się nawet pięć razy. Wynika to m.in. z niskiej świadomości zagrożeń związanych z ekspozycją zawodową, obawami przed podważaniem kompetencji przez przełożonego oraz przeciążenia pracą wykonywaną często pod presją czasu.

Niepokojące statystyki

Ekspozycja zawodowa na materiał potencjalnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12305

Wydanie: 12305

Spis treści

Reklama

Ściągawka przedsiębiorcy

Zamów abonament