Szpitale muszą stać się „zielone”
Ochrona zdrowia bardzo mocno obciąża środowisko, będąc jednym z kluczowych emitentów dwutlenku węgla. Jej transformacja w stronę neutralności klimatycznej jest kluczowa dla zrównoważonych miast.
Tak wynika z dyskusji „Zielone szpitale – ku zielonej transformacji”, która odbyła się w ramach Światowego Forum Miejskiego WUF11 w Katowicach.
Eksperci środowiska naukowego, ustawodawczego i medycznego dyskutowali o możliwościach implementacji prośrodowiskowych rozwiązań oraz przedstawili rekomendacje dla polskiej ochrony zdrowia pod kątem zrównoważonych i ekologicznych działań nie tylko produktowych, ale także systemowych i operacyjnych.
„Brudna” ochrona zdrowia
Kamil Wyszkowski, przedstawiciel krajowy i dyrektor wykonawczy United Nations Global Network Poland, prezentując wyniki raportu „Zielone szpitale”, który powstał przy współpracy ONZ Global Compact Network Polska z firmą Philips, podkreślił, że stworzenie takiego dokumentu było konieczne, nie tylko po to, aby zainicjować dyskusję, ale także by umożliwić wdrożenie rozwiązań systemowych, które pozwolą na obniżenie energochłonności miast.
Zaznaczył, że szpitale są wyjątkowym elementem infrastruktury miejskiej, bez której miasta nie są w stanie funkcjonować. Przytoczył dane mówiące o tym, że szpitale są jednym z najsilniej energochłonnych elementów miasta, generując 4,4 proc. emisji CO2, czyli 6 gigaton rocznie. Połączone w jedno „hospital state”, stanowiłyby piątego największego emitenta na świecie, a realizacja porozumienia paryskiego mogłaby obniżyć emisje z opieki zdrowotnej o 70...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta