Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Teflonowa dama

10 września 2022 | Plus Minus | Marcin Giełzak
Liz Truss – bardziej toryska niż konserwatystka. Na zdjęciu w dniu wyboru na przewodniczącą Partii Konserwatywnej, 5 września 2022 r.
autor zdjęcia: AFP
źródło: Rzeczpospolita
Liz Truss – bardziej toryska niż konserwatystka. Na zdjęciu w dniu wyboru na przewodniczącą Partii Konserwatywnej, 5 września 2022 r.

Dotychczasowe antyrosyjskie wypowiedzi Liz Truss były na tyle wyraziste i częste, że nawet komuś o tak zmiennych poglądach jak ona nie byłoby łatwo się z nich wycofać.

Brytyjski system polityczny, jak powszechnie wiadomo, zawodzi w teorii, ale działa w praktyce. Zjednoczone Królestwo jest monarchią, a jednocześnie modelową demokracją. Nie ma spisanej konstytucji, ale uchodzi za wzór praworządności. Posiada państwowy Kościół, będąc przy tym jednym z najbardziej liberalnych społeczeństw na świecie. Wyróżnia je postfeudalna hierarchia klasowa, ale dzięki prężnym instytucjom państwa dobrobytu droga na jej szczyt jest otwarta dla wszystkich.

Ekowojowniczka zanim stało się to modne

Klucz do brytyjskiego geniuszu odkrył nieodżałowany dziennikarz Auberon Waugh, który zauważył, że demokracja działa najlepiej w warunkach powszechnej apatii. Wyspiarskie partie polityczne to zawsze rozwodnione wersje ich kontynentalnych odpowiedników: toryzm jest czymś innym niż konserwatyzm, labourzyzm to niezupełnie socjalizm, wiggizm to nie liberalizm.

Ten sam Waugh ostrzegał jednocześnie przed przeciwieństwem błogosławionej apatii: „zelotokracją, czyli rządami entuzjastów”. Redaktor zachowawczego „Spectatora” nie dożył referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, ale wydaje mi się, że Partię Konserwatywną doby brexitu uznałby za podręcznikowy przykład tego rodzaju wynaturzenia. Sławny angielski zdrowy rozsądek okazał się dobrem deficytowym. Obiecywano „globalną Brytanię”, a na razie realnie istniejąca strefa wolnego handlu jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12366

Wydanie: 12366

Zamów abonament