Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Deklaracja wzajemnej zależności

26 listopada 1997 | Świat | VH

Deklaracja wzajemnej zależności

VACLAV HAVEL

Wielu Amerykanów ogarnęło poczucie, że skoro imperium sowieckie upadło, to z listy potencjalnych zagrożeń i ryzyka można skreślić niebezpieczeństwo wojny. Ameryka, mówią, powinna pomyśleć o własnych problemach, nie zaś angażować się w sprawy świata, który niewdzięcznie przyjmuje jej próby czynienia dobra.

Izolacjonizm ma w Ameryce długą tradycję. Wraca też w różnych formach. Ale w czasach współczesnych izolacjonizm nigdy nie ochronił Ameryki przed niebezpieczeństwem; przeciwnie, kiedy już trwa pożoga, zawsze opóźnia moment jej włączenia się. I za swój brak zainteresowania Ameryka płaci w końcu tysiąc razy więcej, niż musiałaby płacić, gdyby zaangażowała się już w chwili wybuchu kryzysu lub -- jeszcze lepiej -- zanim do niego doszło. Cena krótkowzroczności Amerykanów to nie tylko wydanie więcej pieniędzy, ale też niepotrzebne marnowanie życia ludzkiego.

Izolacjonizm zatem jest krótkowzroczny i nigdy się nie opłaca. To stwierdzenie staje się tym bardziej prawdziwe, że obrona wartości, jakie ceni Ameryka, jest dziś trudniejsza niż dawniej. Niegdyś wróg działał w pojedynkę, był uzbrojony po zęby i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1240

Spis treści
Zamów abonament