Akademicki Wernyhora
FILOZOFIA NAUKI
Scientyczna prognoza po 20 latach
Akademicki Wernyhora
KRZYSZTOF KOWALSKI
Mija dwadzieścia lat od polskiego wydania książki Carla Friedricha von Weizsackera "Jedność przyrody". Jeden z rozdziałów nosi tytuł "Jaka będzie i jaka powinna być rola nauki w latach siedemdziesiątych? ". Rozdział ten, jako osobny artykuł, ukazał się w roku 1969, po niemiecku. Na ile trafne okazały się prognozy z perspektywy końca stulecia? Na ile naukowiec jest w stanie przeniknąć postać świata?
FUTUROLOGIA. Zainteresowanie nią wynika z faktu, że obecnie przyszłość jest bardziej niepewna niż w jakiejkolwiek wcześniejszej epoce, taka zaś jest, bowiem nigdy dotąd nie następował tak szybki rozwój świata we wszelkich dziedzinach. Dawniej, prognoza przewidująca trwanie świata w nie zmienionej postaci przez dwa, trzy pokolenia, byłaby z reguły prawdziwa, dzisiaj taka prognoza byłaby z reguły fałszywa. Nauka jest katalizatorem superszybkich i hipergłębokich przemian. Nie polityka, nie ekonomia, ale nauka jest głównym światowym czynnikiem zmian. Dlatego zainteresowanie futurologią jest w istocie zainteresowaniem nauką, i vice versa.
MATEMATYKA. Nastąpi matematyzacja nauk, dotknie ona fizyki, ekonomii, biologii, socjologii. Zrobią karierę: analiza systemów, teoria informacji, cybernetyka, teoria gier....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta