Granice kontroli pracownika zdalnego
Potrzeby firm w zakresie nadzoru nad osobami pracującymi zdalnie są inne niż w przypadku pracy stacjonarnej. Wprowadzając środki kontrolne należy zwrócić uwagę na wiele zasad, które wynikają nie tylko z projektowanej nowelizacji kodeksu pracy.
Praca zdalna na dobre zadomowiła się w wielu firmach, jednak jej właściwa organizacja stanowi wyzwanie. Jednym z elementów, który nadal wzbudza zainteresowanie pracodawców, są możliwości dotyczące kontroli pracownika podczas wykonywania pracy w formie zdalnej.
Aktualnie obowiązujące rozwiązania w zakresie pracy zdalnej, wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa, nie poruszają tego zagadnienia. Również nowoprojektowane przepisy nie regulują tych kwestii szczegółowo. Nie oznacza to jednak, że pracodawca dysponuje pełną swobodą w zakresie wyboru środków i metod kontroli. Konieczne jest bowiem stosowanie się do obowiązujących przepisów kodeksu pracy i zasad wynikających z innych aktów prawnych.
W trzech obszarach
Projektowane przepisy przyjmują regulację podobną do obowiązującej aktualnie w odniesieniu do telepracy i potwierdzają prawo pracodawcy do kontroli pracy zdalnej w trzech obszarach. Pracodawca będzie mógł kontrolować pracownika zdalnego w zakresie wykonywania pracy zdalnej, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przestrzegania wymogów w zakresie bezpieczeństwa i ochrony informacji, w tym procedur ochrony danych osobowych.
W świetle projektowanej regulacji zasady kontroli powinny być określone w regulaminie albo porozumieniu z zakładową organizacją związkową o pracy zdalnej, ewentualnie w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta