Transformacja energetyczna ekonomiczną koniecznością
Jeśli w ciągu dwóch dekad nie dokonamy dekarbonizacji energetyki, koszty zaniechania będą dwukrotnie wyższe niż cena przeprowadzenia takiej modernizacji.
To wnioski z debaty „Zielona transformacja a bezpieczeństwo”, która odbyła się podczas IV kongresu Our Future Foundation. Paneliści rozmawiali o przyszłości transformacji energetycznej w Polsce i Europie, w kontekście bezpieczeństwa państwa. Wśród rozmówców znaleźli się przedstawiciele biznesu i branż energetycznych.
Uczestnicy dyskusji zastanawiali się, czy Polska jest narażona na perturbacje energetyczne w czasie najbliższego sezonu zimowo-wiosennego.
Artur Warzocha, wiceprezes ds. korporacyjnych Tauronu, stwierdził, że nie grozi nam nic, co mogłoby spowodować długotrwałą groźną w skutkach katastrofę.
– Państwo polskie wraz ze spółkami energetycznymi zadbało o to, żebyśmy mogli czuć się bezpiecznie. Możemy z umiarkowanym optymizmem przewidywać, że nie spędzimy następnej wiosny na podsumowywaniu strat. Jesteśmy zaopatrzeni w węgiel, a na początku 2023 r. będziemy niezależni od dostaw tego surowca z Rosji. Zgromadziliśmy taką ilość gazu, która pozwoli nam przetrwać zimę. Jesteśmy zobowiązani do tego, żeby nie dopuścić do jakichkolwiek przerw w dostawie ciepła – podkreślił.
Warzocha mówił następnie o tym, jakiej pomocy jego firma udziela podmiotom, które są zagrożone przerwami w dostawach energii.
– Interweniowaliśmy już w tym roku w mniejszych spółkach, na małych osiedlach i mniejszych miejscowościach, które zasygnalizowały nam...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta