Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chińska zagadka

01 grudnia 2022 | Ekonomia i rynek | Witold M. Orłowski

Masowe protesty Chińczyków przeciwko surowej polityce lockdownów – największe antyrządowe niepokoje od czasu stłumienia buntu młodzieży na placu Tiananmen – stawiają pewne znaki zapytania co do dalszego rozwoju Państwa Środka.

Według popularnej tezy Chiny są na prostej ścieżce do zdobycia za 20–30 lat nie tylko statusu supermocarstwa, ale wręcz światowej hegemonii. Według projekcji w roku 2050 chiński PKB będzie o 60 proc. wyższy od amerykańskiego. Zresztą nic dziwnego: w ciągu minionych 40 lat Chiny były najszybciej rozwijającym się krajem świata, z przeciętnym tempem wzrostu PKB rzędu 9,2 proc. rocznie. Przy skromny przyroście ludności PKB na głowę mieszkańca zwiększył się 26 razy i wzrósł z 2 proc. do 28 proc. poziomu amerykańskiego. Kraj stał się największym eksporterem i nową „fabryką świata”, pod względem zaś wydatków na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12434

Wydanie: 12434

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament