Nieoczywista wolność
Otwarcie ambasady w Warszawie zacieśni silne więzi między naszymi krajami – pisze szefowa MSZ Islandii.
W czwartek w Warszawie otwierana jest ambasada Islandii – w dniu, w którym Islandczycy świętują dzień niepodległości. Nasze kraje stały się niepodległymi państwami w podobnym okresie – pod koniec 1918 r. Polska odradzała się wśród powikłanego układu państw narodowych, pozostałego po I wojnie światowej. Islandia uznała niepodległość Polski w styczniu 1922 r. – 100 lat temu – a stosunki dyplomatyczne nawiązano formalnie w roku 1946.
Od zakończenia II wojny światowej związek między naszymi krajami jest silny i rozwija się na wielu polach. Szczególnie przychodzi mi w tym kontekście na myśl wielka liczba osób z Polski oraz polskiego pochodzenia, które wzbogaciły islandzkie społeczeństwo, osiadając na wyspie na krótszy lub dłuższy czas. Obecnie na Islandii mieszka około 20 tys. polskich obywateli i stanowią oni największą grupę obcokrajowców. Wzrasta również szybko liczba Islandczyków posiadających polskie korzenie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta