Sam wyrok o przywróceniu do pracy nie uprawnia do zaległej wypłaty
Wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy to świadczenie warunkowe. Aby nabyć do niego prawo, pracownik musi w odpowiednim terminie zgłosić gotowość do podjęcia pracy u byłego pracodawcy.
∑ Zostałem zwolniony. Złożyłem pozew i wygrałem sprawę o przywrócenie do pracy. W międzyczasie podjąłem jednak inne zatrudnienie i wolę w nim pozostać. Czy aby otrzymać wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, które w związku z przywróceniem do pracy mi przysługuje, muszę wystąpić do poprzedniego pracodawcy z wnioskiem? – pyta czytelnik.
Wynagrodzenie za czas pozostawania bez zatrudnienia dla osoby przywróconej do pracy przysługuje pod warunkiem podjęcia przez nią pracy na skutek przywrócenia. Jeżeli były pracownik tego nie uczyni, nie nabędzie do niego prawa.
Przywrócenie do pracy wadliwie zwolnionego pracownika wiąże się z przyznaniem wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy. Jego wysokość zależy od tego, czy pracodawca dokonał niezgodnego z prawem wypowiedzenia lub zwolnienia bez wypowiedzenia, długości okresu wypowiedzenia oraz tego, czy pracownik podlega szczególnej ochronie >patrz tabela.
Wynagrodzenie oblicza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta