Podstawa wpłat do PPK nie podlega limitom
Pracodawca ma obowiązek naliczać wpłaty na Pracowniczy Plan Kapitałowy za uczestnika również po przekroczeniu tzw. 30-krotności, gdy nie opłaca już za niego składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Podstawę naliczenia wpłat do PPK stanowi wynagrodzenie uczestnika PPK, przez które należy rozumieć podstawę wymiaru składek na jego ubezpieczenia emerytalne i rentowe, ale:
∑ bez stosowania ograniczenia do tzw. 30-krotności, oraz
∑ z wyłączeniem podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym oraz pobierających zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.
Tak wynika z art. 2 ust. 1 pkt 40 ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (tekst jedn. DzU z 2023 r., poz. 46).
Rodzicielskie uprawnienia
Oznacza to, że o ile przekroczenie 30-krotności podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie ma wpływu na obowiązek naliczania wpłat do PPK, to przebywanie np. na zasiłku macierzyńskim już tak. Jeśli bowiem uczestnik PPK przebywa na urlopie wychowawczym albo pobiera zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego, to – chociaż za ten okres opłacane są składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – pracodawca nie nalicza od podstawy ich wymiaru wpłat do PPK.
Należy jednak pamiętać, że jeśli w okresie przebywania na urlopie wychowawczym lub pobierania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta