Na atak z sieci trzeba się przygotować
Rosnące zagrożenia cyberatakami wymagają wprowadzenia wzmożonych środków cyberobrony przez operatorów usług kluczowych. Mogą się spodziewać nasilonych kontroli nadzorcy w tym zakresie.
Transformacja cyfrowa niemal w każdym obszarze działalności doprowadziła do powstania zjawiska cyberataków. Te z kolei, zwłaszcza w dobie ostatnich wydarzeń geopolitycznych, są przeprowadzane z większym nasileniem i zdecydowanie na szerszą skalę. Niekiedy wspierają je służby specjalne posługujące się wyspecjalizowanym oprogramowaniem szpiegowskim.
Celów coraz więcej
Incydent sparaliżowania w ostatnim czasie niemieckiej kolei, powtarzające się ataki cybernetyczne na serwery Bundestagu, a z poziomu krajowego – przeprowadzenie cyberataków na polskie banki (mBank i PKO), próba ataku na system informatyczny obsługujący stronę internetową UKNF, podrobienie strony internetowej ING, to tylko kilka z licznych przykładów cyberataków z ostatnich miesięcy.
Szczególnie narażone są na nie infrastruktura krytyczna, usługi niezbędne do utrzymywania podstawowej działalności społecznej lub gospodarczej w takich sektorach jak energia, transport, bankowość, rynki finansowe, a także krytyczne funkcje państwa, w szczególności w obszarze obrony.
Przepisy unijne
W dobie wzmożonych cyberataków bezpieczeństwo teleinformatyczne stało się jednym z priorytetów dla organów unijnych. W konsekwencji już w 2016 r. uchwalono pierwszy unijny akt ustanawiający wspólne ramy ochrony w zakresie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta