Odmowa układu ratalnego z ZUS powinna nastąpić w decyzji
Organ rentowy twierdzi, że przedsiębiorca, który nie uzyskał zgody na rozłożenie zaległości z tytułu składek na raty, nie może się odwołać. Utrzymuje to stanowisko, mimo przeciwnego orzecznictwa sądów.
Każdy płatnik w razie wystąpienia zaległości w zakresie zapłaty składek ma prawo wystąpić do ZUS o rozłożenie zaległości na raty. Organ rentowy stoi na stanowisku, że w razie odmowy zawarcia umowy lub zgody na wysokość rat zgodnie z wnioskiem płatnika ten nie może odwołać się do sądu. Wbrew orzecznictwu sądowemu twierdzi, że przedsiębiorca może jedynie złożyć ponownie wniosek o rozłożenie zaległości na raty.
Układ ratalny to nic innego jak umowa zawarta między ZUS a płatnikiem składek w zakresie rozłożenia zaległości na raty. Należy jednak podkreślić, że nie jest to znana nam forma umowy cywilnoprawnej, w ramach której strony charakteryzuje równorzędność, oraz – w założeniu – ten sam wpływ na proces kształtowania warunków umowy. W przypadku umowy o rozłożenie należności na raty jest inaczej – ZUS rozpatrując wniosek dłużnika działa w sposób władczy. Tym bardziej zasadne jest stwierdzenie, że takie rozstrzygnięcie powinno podlegać kontroli niezależnego organu.
Wniosek o podział
Aby rozpocząć proces rozkładania długu w ZUS na raty, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku o podział na raty zobowiązań związanych ze składkami w jednym z oddziałów ZUS. Wniosek powinien być uzasadniony i przedstawiać aktualną sytuację finansową. Całość składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy i Fundusz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta